تاريخ انتشار: 14 / 04 / 1395 - زمان : 12:1

حیدری،مسئول ترویج خدمات جهاد کشاورزی افزر: بخش کشاورزی با92درصد بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مصرف‌کننده آب کشور به شمار می‌رود. بیش از 80درصد از اتلاف منابع آب به دلیل عدم استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته آبیاری در این بخش به هدر می‌رود.الگوی مصرف آب آشامیدنی بر اساس اعلام بانک جهانی برای یک نفردرسال یک مترمکعب و برای بهداشت در زندگی به ازای هریک نفر100مترمکعب در سال است. ...


 

بخش کشاورزی با92درصد بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مصرف‌کننده آب کشور به شمار می‌رود. بیش از 80درصد از اتلاف منابع آب به دلیل عدم استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته آبیاری در این بخش به هدر می‌رود.الگوی مصرف آب آشامیدنی بر اساس اعلام بانک جهانی برای یک نفردرسال یک مترمکعب و برای بهداشت در زندگی به ازای هریک نفر100مترمکعب در سال است. بر این اساس در کشور ما70 درصد بیشتر از الگوی جهانی آب مصرف می‌شود! همچنین بر اساس آمار اعلام‌شده میانگین آب مصرفی سرانه جهانی (صنعتی،کشاورزی و آشامیدنی) در حدود580 مترمکعب برای هرنفردر سال است که این رقم در ایران حدود1300مترمکعب در سال است که این امربیانگراتلاف منابع آب و اسراف بیش ازحد منابع حیاتی است.

مقدار مصرف سرانه آب‌لوله‌کشی آشامیدنی در شهرهای ایران در حدود142مترمکعب در سال است که از مصرف سرانه برخی کشورهای اروپایی پرآب مانند اتریش (108مترمکعب در سال)و بلژیک(105مترمکعب در سال)بیشتراست که یکی از دلایل این امر آن است که در ایران از آب آشامیدنی تصفیه‌شده برای شستشوی اتومبیل، حیاط، آبیاری باغچه‌ها، استحمام، شستن لباس و ظرف استفاده می‌شود. درحالی‌که در اکثر کشورها آب آشامیدنی از آبی که به سایر مصارف می‌رسد جدا است.هدر رفت آب در ایران بیش از میانگین جهانی است. بر اساس گزارشات موجود میزان هدر رفت آب در کشور ما 28 تا30درصد است درحالی‌که این مقدار اتلاف در دنیا9تا12درصد گزارش‌شده است که یکی از عوامل اصلی آن برداشت‌های غیرمجاز از شبکه آب‌رسانی و فرسودگی تأسیسات آب و شبکه‌های آب‌رسانی است.

متأسفانه سهم کشور ما از منابع آبی بسیار کم است که این به علت قرار گرفتن کشور ما در اقلیم خشک جهان است. میزان متوسط بارندگی سالیانه درجهانmm800 است و متوسط بارندگی ایران در طول سی سال اخیر251mm بوده است.آمار تلخ و تکان‌دهنده اهمیت حفظ منابع آب موجود را نشان می‌دهد.در دهه‌های آینده آب منبع و عامل بحران برای حیات کشورهای خشک و نیمه‌خشک خواهد بود تا آنجا که تنش‌های سیاسی بین کشورهای همسایه بر سر استفاده از آب رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و مخازن آب‌های زیرزمینی ممکن است تا سرحد جنگ هم پیش برود ضمن این‌که پروژه‌های آتی قطعاً با هزینه‌های بالاتری مواجه و دست‌یابی به آن مشکل‌تر خواهد بود. مثلاً بررسی پروژه‌های تأمین آب حاکی از آن است که قیمت تمام‌شده هر مترمکعب آب برای پروژه‌های نسل بعد اغلب 2تا3 برابر بالاتر از پروژه‌های  نسل حاضر هستند. از طرفی جمعیت همواره پیوسته افزایش‌یافته به‌طوری‌که نیاز به آب برای مصارف خانگی، کشاورزی و صنایع زیاد می‌شود.

عامل مهم دیگردربحران آب استفاده از مواد شیمیایی در مصارف کشاورزی است که وجود این آلاینده‌ها حتی در پساب‌های صنعتی به‌طورجدی بر کیفیت آب تأثیر می‌گذارد و قابلیت مصرف آن‌ها را ز بین خواهد برد. باید پذیرفت که آلودگی آب رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و منابع زیرزمینی به‌سادگی قابل‌رفع کردن نیست حتی تکنولوژی مدرن و حرفه‌ای برای مقابله با آن وجود ندارد.

بخش کشاورزی با این واقعیت روبروست که در آینده بایستی ضمن مصرف آب کمتر تولید بیشتری را عرضه نماید. لذا با مدیریت صحیح منابع آب و با استفاده از دانش و فناوری نوین باید در جهت ارتقاء بهره‌وری از منابع آب، افزایش کارایی مصرف آب، افزایش راندمان آبیاری و افزایش عملکرد در واحد سطح گام‌های اساسی را برداشت.

کارایی مصرف آب از دیدگاه زراعی: کارایی مصرف آب مقدار ماده خشکی که توسط گیاه به ازاءهرمترمکعب آب حاصل می‌گردد تعریف‌شده است. کارایی مصرف آب در کشور ما در مقایسه با سایر کشورها بسیار پایین است.

راهکارهای پیشنهادی برای افزایش کارایی مصرف آب:

1- اصلاح الگوی کشت محصولات زراعی.

2- انتخاب ارقام پر محصول و با کارایی مصرف آب بالا و ترویج کشت آن‌ها

3- تحقیقات روی ارقام مقاوم به شوری و خشکی و دستیابی به آن

4- کاشت زود گیاهان به‌منظور فرارازخشکی و تنش

5- گسترش کشت ارقام با طول دوره رشد کوتاه و رشد اولیه سریع

6- افزایش راندمان آبیاری و یکپارچه‌سازی اراضی

7- ترویج استفاده از روش‌های مناسب آبیاری

8- استفاده از آب برگشتی فاروها و نوارها

9- کاهش تبخیر مستقیم در زمان آبیاری، اجتناب از آبیاری در اواسط روز

10- تحقیق و بررسی در ترویج کشت نشایی

11- انجام اقدامات فنی نظیر کشت بذور جوانه دارشده و یا کشت بذور غنی‌شده که سریع رشد نماید

12- مصرف کودهای مناسب (به‌ویژه کودهای پتاسیم و روی نقش مهمی در تنظیم روزنه‌ها و کاهش تعرق گیاه دارد)

13- طرح و توسعه کشت‌های گلخانه‌ای

14- ایجاد پوشش‌های مصنوعی(توری) بر روی درختان مرکبات حداقل تا25 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی دارد البته این روش در زمستان جهت جلوگیری از خسارت سرما و تگرگ بسیار مؤثر است.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را در باره ی این خبر بنویسید.

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


<\/h1>