تاريخ انتشار: 04 / 11 / 1393 - زمان : 19:8

«جاذبه های گردشگری شهرستان قیروکارزین»

تفرجگاه سرآسیاب شهر قیر، چشمه هفت آسیاب روستای هفت آسیاب و دریاچه سد سلمان فارسی قیروکارزین

 

«جاذبه های گردشگری شهرستان قیروکارزین»

تفرجگاه سرآسیاب شهر قیر، چشمه هفت آسیاب روستای هفت آسیاب و دریاچه سد سلمان فارسی قیروکارزین

سر اسیاب قیرنمایی دیگر از آبشار سر آسیاب.

 

«جاذبه های تاریخی قیروکارزین»

نقش پارتی

 سد سلمان فارسی به منزله قلب تپنده قیروکارزین است

سد سلمان قیر

در فاصله ۳ کیلومتری قیر، و در سمت چپ جاده، در منطقه­ ای به نام گردنه سُم دُلدُل، نقش برجسته یک سرباز پارتی، با تیرو کمان کشیده؛ که تیردان و کمان و کلاه خود مربوط به دوره پارتی، است. (این نقش بر روی قطعه سنگی مکعبی، به طول ۲۴۰ و عرض ۱۷۰ سانتی­متر سنگتراشی، گردیده است.)

 

 

“قلعه­ گبری قیروکارزین”

در فاصله حدود ۵۵۰ متری شهر قیر، در دامنه کوه مشرف به شهر، بقایای قلعه ­ای به نام گبری وجود دارد. احتمالا قدمت آن به پیش از اسلام بر می‌گردد. (هنوز آثار پی­‌هایی از جنس سنگ و ساروج، و یک دهانه چاه سنگی، در آن موجود است.)

 

 

 

“مسجد کُردشول قیروکارزین”

درکنار روستای کُردشول، بقایای دیوارها و طاق­های مسجدی، با ملات سنگ و ساروج، باقی است. مسجد، در روستای کردشول، و در ۶ کیلومتری شرق قیر، واقع است.

 

معرفی شهرستان قیر و کارزین یکی از شهرستانهای استان فارس ایران است.

بقعه متبرکه امامزاده سید تاج الدین محمد قیر

“پل عروس قیروکارزین”

این پل که بر روی رودخانه قره‌­آغاج، در ۱۷ کیلومتری جنوب قیر، به طرف خنج واقع شده است، دارای ۹ پایه ستون، از سنگ­های مکعبی بزرگ می باشد؛ که با بستهای دم چلچله­‌ای به هم متصل می شوند و از ۸ دهانه درست شده­ اند. ارتفاع پایه ستون­ها بین ۸ تا ۱۲ متر بوده و اکنون فقط چند پایه از پل، باقی می‌باشد…

 

 

 

«تفرجگاه سر آسیاب قیروکارزین»

“تفرجگاه سرآسیاب شهر قیر، چشمه هفت آسیاب روستای هفت آسیاب و دریاچه سد سلمان فارسی قیروکارزین (بزرگترین سد استان فارس و پنجمین سد قوسی بتونی کشور)”، از اماکن زیبا و دیدنی شهرستان قیروکارزین و حتی  جنوب استان فارس، می‌باشد.

 

از دیگر آثار شهرستان قیروکارزین، مسجد و حمام قدیمی کارزین، قلعه پرگان، مقبره سیدتاج­الدین محمد (ع)، امامزاده سبزپوشان (ع)، قلعه شاه بربر و آب انبارهای متعدد می‌باشد…
farschto.ir

شهرستان قیروکارزین، مقام نخست وقف در استان فارس، را کسب نمود.

 

 

«معرفی شهرستان قیروکارزین»

جاذبه های گردشگری شهرستان قیروکارزین

مقبره شهدای گمنام قیروکارزین ونمایی از شهر قیر.

پیشینه تاریخی قیروکارزین
شهرستان قیروکارزین، سابقه تاریخی نسبتاً کهن دارد و مورخین و سیاحانی همچون: ابن حوقل بغدادی، اصطخری، ابن بلخی، مستوفی و… به شهرستان قیروکارزین، اشاراتی داشته اند و در فارسنامه ناصری، شهرستان قیروکارزین، مهد و خاستگاه دانشمندان و فرهیختگانی همچون شیخ ابوطاهر مجد الدین محمد یعقوب کارزینی، معروف به فیروزآبادی، صاحب قاموس شریف و… ، قلمداد شده است!

 

شهرستان قیروکارزین، دارای ۶۰۰ هزار رأس دام سبک، ۶۰۰۰ رأس دام سنگین، ۴۰۰ کلنی زنبور عسل و مقدار زیادی، تولیدات دامی است.

شهرستان قیروکارزین، از نظر منابع طبیعی و پدیده های زیست محیطی، یکی از شهرستان‌های غنی استان فارس، است… 
شهرستان قیروکارزین، از نظر صنایع دستی همچون: قالیبافی، گلیم بافی، جاجیم بافی و… دارای ظرفیت های بسیار بالایی است؛ ولیکن از نظر صنایع جدید، بهره چندانی جز: کارگاه های محلی، ایستگاه سیلندر پرکنی گاز و… ندارد، ولیکن سهم صنایع دستی، در تولید ناخالص شهرستان قیروکارزین، بسیار چشمگیرمی‌باشد!

مع الوصف، مبحث کارخانجات ذرت خشک کنی، بسته بندی و صنایع تبدیلی، در آستانه تحولی جدید، می‌باشد. ضمن اینکه شهرستان قیرو کارزین، از نظر رشد و توسعه دامپروری بصورت مکانیزه، نیز در آستانه پیشرفتی قابل توجه، است.

 

 

 

«جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی قیروکارزین»
– آثار تاریخی، فرهنگی: قلعه گبری، مسجد بلال، گردنه شاهزاده عبداله، پل عروس، قلعه تمبز و خرابه های کردشول، قلعه قلات، قلعه پرگان، نقش برجسته سرباز پارتی، مسجد جامع کارزین…

 

 

«جاذبه های تفریحی و تفرج گاهها قیروکارزین»
– حاشیه رودخانه قره آغاج، در دشت کارزین و دشت افزر؛
– تفرج گاه چشمه آب آسیاب، در شهر قیر؛
– آبشار چشمه هفت آسیاب، در بخش افزر قیروکارزین؛
– دشت های بسیار زیبای بنه، در طاقدیس آغار قیروکارزین…

 

 

“تاریخچه آموزش و پرورش شهرستان قیروکارزین”

شهرستان قیروکارزین، قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند

آبشار چشمه هفت آسیاب در بخش افزر

آبشار زیبای افزر روستای هفت آسیاب

اسلامی، با مشکلات فقر شدید فرهنگی، ناشی از اختناق و کج فکری‌های طاغوت، آن زمان دست و پنجه نرم می نمود و بسیاری از نوجوانان و جوانان، حسرت نشستن در کلاس درس و حضور در دانشگاه های کشور، را به دل داشتند.

اولین مدرسه، در شهرستان قیروکارزین، در سال ۱۳۲۰ هجری-شمسی، فردی بنام ضرغام الدوله، یک باب آموزشگاه تأسیس کرد؛ که به نام ضرغام، شهرت یافت و تعلیم و تربیت فرزندان این خطه، در آن صورت پذیرفت…

portal.farsedu.ir

 

 

«قیروکارزین فارس»

معرفی شهرستان قیروکارزین، یکی از شهرستانهای استان فارس ایران، می باشد. جمعیت  شهرستان قیروکارزین، بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۰۷٫۴۰۶ نفر، بوده‌است. شهرستان قیروکارزین باقدمتی چندین هزارساله، است و مورخین و سیاحانی همچون: ابن حوقل بغدادی، اصطخری، ابن بلخی، مستوفی و… بدین شهرستان اشاراتی داشته‌اند. دین مردم منطقه، اسلام و مذهب آنان، اثنی عشری می‌باشد.

“ازسفرنامه ابن حوقل چنین برمی‌آید که درسده چهارم، زبان فارسی، پهلوی و عربی درفارس، رایج بوده‌است”. زبان اصلی مردم فارسی، اما در بخشهای “عشایرنشین منطقه قیروکارزین به زبان ترکی” نیز سخن می‌گویند. نژاد مردم منطقه قیروکارزین، برطبق گفته‌های ابن حوقل، ازطوایف کرد، می‌باشد. ولی ابن درید، آنان را از نژاد عرب، می‌داند. آنچه مسلم است، ساکنان اصلی فارس، آریایی می‌باشند و طوایف مختلفی ازاعراب و کردها نیز وارد فارس، شده‌اند…

 

 

“تقسیمات کشوری قیروکارزین”

شهرستان قیر و کارزین؛ 
دهستان فتح آباد (قیر و کارزین)؛
دهستان مبارک آباد (قیر و کارزین)؛
دهستان هنگام (قیر و کارزین)؛
شهرها: قیر، کارزین؛
بخش افزر قیروکارزین؛
باغ نو (شهرک شمالی)؛
مرند؛
مظفری؛
کرکویه؛
اسلام آباد؛
هفت آسیاب قیروکارزین؛
تنگ کله (TANGE KALE)؛
آبگرم؛
سمنگویه؛

شهرستان قیروکارزین از شهرستان¬های جنوب غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان خنج، از غرب و شمال غرب به شهرستان فیروزآبا و از شمال و شمال شرق به شهرستان جهرم محدود می¬باشد. این شهرستان با مرکزیت قیر دارای 3403 متر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 170 کیلومتر است.

نمایی از شهر قیر

کردیل؛
نه تن (Noh Tan)؛
زاخرویه…

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را در باره ی این خبر بنویسید.

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


<\/h1>